Vražda študentky v Turecku nečakane spojila krajinu v boji proti násiliu na ženách

Autor: Lucia Mrázová | 18.2.2015 o 8:45 | (upravené 19.2.2015 o 12:41) Karma článku: 7,78 | Prečítané:  1213x

Pokus o znásilnenie a brutálna vražda 20-ročnej vysokoškoláčky Özgecan rozzúrili tureckú verejnosť, a najmä ženy v krajine. Pobúrenosť spoločnosti nie je prekvapením, pretože Turecko - so silne mužsky dominantnou kultúrou - stále patrí medzi tie, v ktorých sa deň čo deň a často beztresne pácha násilie na ženách. A to až do takej miery, že sa to stalo podľa niektorých národným fenoménom.

11. februára bola brutálne zavraždená študentka Özgecan Aslan. Keď sa vo večerných hodinách vracala domov, začal ju prenasledovať muž, ktorý sa ju pokúsil znásilniť. Özge sa bránila a na útočníka dokonca použila slzný plyn. Útočník však našiel poblízku železnú tyč a niekoľkokrát študentku udrel do hlavy. Na mieste zraneniam podľahla. Jej telo páchateľ s pomocou otca a kamaráta pochoval pri rieke. Našlo sa o dva dni. Polícia páchateľa rýchlo vypátrala. 26-ročný vodič Ahmet, ktorý sa k tomuto činu napokon priznal, je otcom trojročného syna a jeho manželka pre neho žiada ten najprísnejší trest.

V roku 2014 v Turecku muži zabili 281 žien, pričom každá piata z nich bola v rozvodovom konaní alebo sa rozchádzala so svojim partnerom. 56 percent vrahov boli partneri alebo manželia žien, a takmer 10 percent zo zavraždených predtým oficiálne žiadali o súdnu ochranu. Tretina zo žien, ktoré boli znásilnené (109 prípadov bolo oficiálne nahlásených v roku 2014), bola vo veku od 12 do 17 rokov.

V takomto číselnom kontexte sa asi nemožno čudovať, že správa o tragickom prípade z mesta Mersin zaplavila médiá a sociálne siete po celom Turecku. Na twitteri trenduje hashtag #ÖzgecanAslan v celosvetových rebríčkoch na popredných miestach už niekoľko dní. S hashtagom #sendeanlat  (aj ty to vysvetli) sa tisíce žien zapojili do kampane a svoje skúsenosti s obťažovaním otvorene písali online. Počas víkendu sa na viacerých miestach v Turecku uskutočnili pochody za spomienku na študentku, ale aj za podporu boja proti násiliu na ženách.  

Krajina, najmä vo svojich východných častiach a na vidieku, stále silne uznáva náboženské tradície, keď je v istých prípadoch vražda ženy v mene cti vnímaná ako akceptovateľná, či dokonca prináša vrahovi – mužovi, otcovi, či bratovi – aj istú dávku rešpektu v komunite (napríklad v prípadoch, keď si dcéra/sestra, odmietne vziať vybraného ženícha a utečie s iným mužom). A fenoménu nepomáhajú ani miestni politici a zákonodarcovia. Veď aj samotný turecký prezident len nedávno verejne vyhlásil, že ženy nie sú rovnocenné s mužmi a nabáda ich ostať doma a starať sa o (najmenej tri!) deti. Islamskí duchovní len pred časom rozpútali búrlivú diskusiu o tom, že je nemorálne, keď sa tehotná žena prechádza po uliciach. A nie tak dávno sa aj v zahraničí pretriasalo vyhlásenie tureckého podpredsedu vlády, ktorý poučoval v jednom zo svojich príhovorov ženy, aby sa zdržali smiechu na verejnosti („Kde sú naše dievčatá, ktoré sa pri cudzom pohľade zľahka začervenali, znížili hlavu a odvrátili pohľad, ktoré boli symbolom cudnosti?“). Niektorí islamisti v krajine vyhlasovali, že  Özgecan zavraždili pre to, ako sa dnes moderné a sekulárne zmýšľajúce ženy obliekajú, a tak svojim zjavom provokujú.

Kampaň a celospoločenský záujem preniesol pozornosť zatiaľ len na nedostatočné tresty v tejto oblasti. A hoci sa ozývali hlasy, že by sa v krajine mohol pre podobné prípady obnoviť aj trest smrti (čo by Turecku, ako kandidátskej krajine na vstup do EÚ, aj tak neprešlo), zdroje problému sú omnoho hlbšie. Zakorenené sú v kultúre a ortodoxnej spoločnosti, kde vynútené potláčanie sexuálnych potrieb núti často nevzdelaných mužov obzerať sa a v extrémnych prípadoch aj útočiť na inú – najlepšie bezbrannú – korisť. Informácie o tom, že násilie páchané na sestre, priateľke, či matke je neakceptovateľné, je potrebné zaradiť nielen do vyučovania, ale aj do celospoločenského povedomia. A to nielen v Turecku...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Možno už nastal čas na paniku

Hrádza proti liberalizmu má pohodlnú väčšinu.


Už ste čítali?