Gezi park už nič nechráni, súd povolil plánovanú prestavbu

Autor: Lucia Mrázová | 22.7.2013 o 14:25 | (upravené 23.7.2013 o 9:02) Karma článku: 10,20 | Prečítané:  2812x

Vyšší správny súd dnes (22. júla) jednohlasne zrušil rozhodnutie prvostupňového súdu, ktorý pred vyše mesiacom pozastavil plánovanú výstavbu v centre Istanbulu. Park, ktorý sa 27. mája stal poslednou kvapkou a rozbúril protivládne demonštrácie po celom Turecku, tak už nie je chránený a môže sa začať s jeho prestavbou či výrubom.

1. krajský súd v Istanbule ešte 6. júna rozhodol, že plánovaná výstavba na mieste, kde teraz stojí park - posledný zelený ostrovček v zabetónovanom novom centre prekrásneho Istanbulu - bude pozastavená. Ministerstvo turizmu a kultúry, ktoré stálo v súdnom procese proti asociácii zastupujúcej aktivistov z Gezi parku, sa proti rozhodnutiu odvolalo. A dnes to dotiahlo do pre nich zdarného konca. Vyšší, 6. správny súd v Istanbule rozhodnutie zrušil a dal tak zelenú budúcej výstavbe. Pôvodný projekt ale nasledovať nebude.

park.jpg projekt.jpg

Gezi park dnes a projekt jeho prestavby

To, že medzinárodné média sa téme tureckých protestov už nevenujú, neznamená, že protesty skončili. Leto je v plnom prúde a destinácie v Turecku sú naďalej pokojné. Ale Turci sú stále napätí. Demonštrácie pokračujú v menších rozmeroch a víkendy na ulici Istiklal stále nie sú to, čo bývali. Tak napríklad túto sobotu večer sme šli do centra na prechádzku a kokteil. Stovky policajtov po okolí nás už neprekvapia. Ale keď uprostred najväčšej nákupnej ulice zase raz stojí vodné delo, plne odetí policajti a do nosa zas a znovu udiera paprikový plyn, poviete si: už by hádam aj stačilo. Nestačilo, turecký odpor neskončil, nespí. Len sa trochu zvýšili letné teploty a oddychuje sa.

Či sa demonštrácie po dnešnom rozhodnutí znovu naštartujú do pôvodných rozmerov, nie je ľahké predpovedať. Súvisí to najmä s obdobím. V tomto čase ramadanu je Istanbul omnoho pokojnejší. Mnohí využívajú svojich štrnásť dní ročnej dovolenky v kombinácii s koncom pôstu, ktorý sa blíži. 8. augusta sa pôstny mesiac zavŕši a Turci majú v tých dňoch tzv. bayram a zopár dni celoštátneho voľna. Mesto je preto prázdnejšie ako v ktorékoľvek iné obdobie roka. Rovnako študenti sú na prázdninách zväčša doma, teda mimo Istanbulu. Tichý Istanbul ale môže dnešné rozhodnutie znova hlasno rozozvučať, a to najmä vtedy, keď bude nový projekt podobne kontroverzný ako ten pôvodný.

P.S. pre dovolenkárov: Tak ako vždy, pri protestoch v Turecku stále platí, že sa netreba obávať. Dovolenka v tejto krajine je fantastickým zážitkom a ak nestojíte v prvom rade pred policajnou barikádou, ktorú - verte mi - ľahko spoznáte, dovolenku môže ohroziť len úpal a priveľa jedla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?