Fenomény tureckých demonštrácií

Autor: Lucia Mrázová | 11.7.2013 o 14:35 | (upravené 11.7.2013 o 16:24) Karma článku: 14,56 | Prečítané:  4606x

Turecko prežíva horúce leto ani nie tak teplotne, ako vďaka protestom. Pozrite sa ako to ale vyzerá, keď sú protesty kreatívne, výnimočne nápadité a navyše vtipné.

Biber gazı, paprikový plyn

Slovné spojenie biber gazı v slovenčine znamená paprikový plyn. Tento chemický prípravok, ktorý dráždi oči, spôsobuje slzenie, bolesť a niekedy dokonca aj dočasnú slepotu sa používa v policajných akciách pri nepokojoch, na rozptýlenie davu a na sebaobranu, vrátane obrany proti psom či medveďov. V Turecku je akousi bežnou výbavou polície, ktorá kontroluje dav. Slová biber a gaz sa stali súčasťou sloganov, nápisov, hesiel a karikatúr.

deepdishwavesoftchangeorg.jpg

Slzotvorným plynom nevystrašíte ľudí, ktorí únik plynu zisťujú zapaľovačom."

just-in-biber-geziparkiturkiyecom.jpg

Slogany z ulice

Turkov inšpiruje k pokrikom na ulici pri demonštrácii história („Sme vojaci Mustafu Kemala!"), akási provokácia polície („Tak striekajte ten plyn, zložte si helmy a uvidíme, kto je chlap!") alebo aj nové obmedzenie konzumácie alkoholu („Na zdravie, Tayyip!"). Trochu fyzicky náročnejšie je skákanie („Kto neskáče ten je Tayyip"). Najnovšie na ulicach Istanbulu počuť aj echo „Hüloggg", ktoré vzniklo po tom, ako bol uvedený priamy prenos z jedného z mítingov vládnej strany AKP. Žena v eufórii a radosti zrazu nadšene vykríkla a protestanti sa nechali inšpirovať.

Tučniaci

spinecomiccom.jpg

Tučniaci ako symbol cenzúry a strachu médií v Turecku sú príkladom toho, ako chyby vlády ironizujú demonštrujúci. Na úplnom začiatku protestov štátne médiá kontrolovali všetky správy z Istanbulu a miest prvých protivládnych pochodov. CNN Türk v čase, keď ich materská CNN International celý večer naživo prinášala prenosy z námestia Taksim, vysielala dokument o tučniakoch. Najmä prvé dni bolo až komické sledovať televíziu alebo tlač v Turecku. Niekoľko sto metrov od vás demonštrujú desiatky tisíc ľudí, vo vzduchu cítiť slozotvorný plyn a média mlčia.

Mladé ženy a mimoriadne fotografie

istanbul-red1.jpg

Asi každý, kto kedy počul o Gezi parku, videl aj fotografiu dievčaťa v červených šatách z prvých dní demonštrácií. Študentka Ceyda Sungur sedela posledné májové dni v parku so svojimi priateľmi a svojou prítomnosťou sa snažili brániť výrubu stromov, ktoré odštartovali prestavbu parku na nové obrovské centrum kultúry, športu a hlavne nákupov. Obrázok získal ďalšie podoby a červené šaty si obliekli na podporu aj mnohé predstaviteľky zahraničných delegácií alebo vlád.

dunyacom.jpg

Mladá žena v čiernych šatách na podobne originálnom obrázku je austrálska študentka Kate Cullen. Podľa jej vlastných slov chcela demonštrovať solidaritu a neagresívnu formu protestu, a keď sa postavila pred stojace vozidlo s vodným delom, ktoré sa v Turecku označuje ako TOMA, neverila, že delo použijú.

Duran adam, stojaci muž

haderdarcom.jpg

17. júna, keď boli v parku i po celom okolí policané jednotky a krajinou sa rozľahla akási beznádej zmyslu protestov, Erdem Gunduz sa postavil do stredu námestia Taksim a stál. Po tom, ako minister vnútra v rozhovore vyhlásil, že polícia nebude zasahovať proti tým, ktorý nebudú narúšať verejný poriadok, Gunduz a ostatní čakali, ako skúška dopadne. Umelec pôvodom z Izmiru stál otočený k Atatürkovmu kultúrnemu centru - opustenej budove, čakajúcej na prestavbu - na ktorej viseli štátne vlajky a portrét zakladateľa moderného Turecka. Počas ôsmich hodín sa k nemu bez slova pridali stovky ďalších. Twitter zahltil hashtag #duranadam a stojacich pribúdalo. Asi o druhej po polnoci zadržala najprv bezradná polícia, ktorá nevedela na rozsah zrazu reagovať, desať stojacich demonštrantov s tým, že bránili v doprave. Počas nasledujúcich dní po celej krajine i mimo nej stáli bez pohybu na protest tisíce ľudí. A hoci sa Gunduzovi vyčítalo, že nebol otočený k parku, ale pohľadom na Atatürka navádzal k politizácii s nádychom kemalizmu, alebo že vlastne nevymyslel nič nové a CIA má tento druh protestu vo svojich spisoch už roky, nedá sa mu uprieť vynikajúci nápad a odvaha. Možno ani on sám nečakal, akým fenoménom sa stane. Stojacich ľudí bolo možne v Turecku stretnúť ešte asi týždeň.

Večera počas ramadánu

listelistcom.jpg merkeychatcom.jpg

V utorok 9. júla sa začal v islame posvätný mesiac ramadán. Od východu slnka až po jeho západ nejedia a nepijú ani mnohí Turci. V Istanbule a ďalších tureckých mestách organizujú mestské časti po západe slnka verejné večere. Večerného iftar-u sa môže zúčastniť každý a vlastný iftar si začali organizovať aj demonštranti. Mestská časť pripravila na Taksime krásne oválne stoly s bielymi obrusmi. Protestujúci si cez ulicu Istiklal roztiahli niekoľko desiatok metrov dlhý papierový obrus, priniesli si vlastné jedlo a jedli sediac na zemi.

Ďalšie nápady

yitmgcom.jpg

Jedným z najironickejších nápadov bola krádež buldozéra. 3. júna ho obsadilo niekoľko protestujúcich a za ovácií sa potom vyrútili na policajtov. Začala sa naháňačka pod názvom TOMA vz. Dozer. Príbeh, ktorý nasledoval potom, nemá ani obrázky ani iný záznam. Demonštrantom sa vraj podarilo ukradnuť policajnú vysielačku. „Hej, vie tu niekto ovládať helikoptéru?" počuli nasadené policajné zložky. Polícia sa vraj mobilizovala a ostala v pohotovosti, monitorujúc aj vzdušný priestor.

creativeview.co.uk.jpg

Nápad derviša s plynovou maskou sa neskôr ujal aj ako grafiti.

haberlercom.jpg

„Už toho mám dosť, volám políciu!"


A samozrejme netreba zabudnúť na slovíčko çapulcu. V slovenskom preklade je to lotor a turecký premiér ním označil protestantov. „Je tam len niekoľko lotrov," povedal Erdoğan 2. júna o námestí Taksim. Slová çapulcu a çapuling sa stali súčasťou bežnej slovnej zásoby.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?