Istanbul, protesty a dezinformácie

Autor: Lucia Mrázová | 9.7.2013 o 19:05 | Karma článku: 8,12 | Prečítané:  667x

Dnes som sa v agentúrnom spravodajstve, ktoré denník SME prebral z TASR a DPA dočítala o tom, ako to včera prebiehalo pri znovuotvorení Gezi parku v Istanbule. Parku, ktorý je od mája najdôležitejším miestom tureckých protestov a rovnako dôvodom, ktorý mobilizoval obyvateľov po celej krajine k protivládnym demonštráciám. Článok, ktorý agentúry priniesli ale vyznel, akoby demonštranti park okupovali a obmedzovali život v Turecku.

Gezi park 8. júnaGezi park 8. júnaHurriyet Daily News

Agentúra DPA (a teda aj TASR a SME) uvádza: „Park oficiálne otvorili už v pondelok, ale po niekoľkých hodinách ho turecká polícia znovu uzavrela, aby zabránila demonštrantom dostať sa dovnútra." V tom istom čase som bola v práci, a potom som sa do parku chystala. Sociálne siete sa popoludní začali plniť odkazmi o tom, že polícia vstúpila do parku. Volala som hneď priateľom, ktorí tam boli od poludnia. Celý deň si užívali pokoj, tieň stromov počas horúčavy a pohodu parku, podobne, ako ďalšie skupinky „protestujúcich". Na moju otázku či v parku znovu zasahuje polícia kamarát odpovedal, že nič nevidí, že si len tak leží. O päť minút po telefonáte mi volal späť. Polícia ich z parku vyhnala. O hodinu nastúpili vodné delá a plyn. A aj keď sa tento scenár stal už akýmsi očakávaním, stále nás to v Istanbule rozhorčí.

Najvyšší súd zastavil projekt prestavby parku na megastavbu podľa historických barákov z osmanského obdobia (nákupné a kultúrne centrum) už pred zopár dňami. Gezi park bol dovtedy pre verejnosť niekoľko týždňov uzavretý. Jednak sa čakalo na rozhodnutie súdu, jednak mestská správa park po protestoch a zničení utopickej dedinky, ktorá v ňom vyrástla, upratovala. Súd rozhodol o jeho znovuotvorení, no dátum sa posúval. Prvýkrát sa čakalo na otvorenie už v sobotu (6. júna) večer. Samospráva si to ale v priebehu dňa rozmyslela, hlavne po tom, čo sa v okolí Taksimu opäť začali objavovať veľké skupiny demonštrantov. Nasledovali vodné delá, slzotvorný paprikový plyn a príjemný letný sobotný večer v centre. Čakalo sa aj v nedeľu, nakoniec sa rozhodli pre pondelok. Guvernér Istanbulu potom zvolal tlačovku a park oficiálne otvoril.

„Niekoľko demonštrantov postavilo barikády na nákupnej ulici Istiklal Caddesi, vedúcej na námestie Taksim. Na vodné delá hádzali kamene a fľaše," hovorí ďalej správa TASR. Poviem to takto: slovo protest alebo demonštrácia už vo svojom význame obsahujú negatívne konotácie. Na druhej strane na ne má každý slobodný občan (aj v Turecku) právo. Keď sa stretne tisíc ľudí - čo v multimiliónovom Istanbule nie je až taký problém - v týchto dňoch sa hneď objavia policajti a atmosféra je naraz oveľa dobrodružnejšia. Na rozdiel od neorganizovaného davu sa polícia pohybuje veľmi sofistikovane a v pribehu desiatich minút je schopná pokryť celú obrovskú ulicu Istiklal a „vyčistiť" Taksim. To sa stalo v sobotu, ale aj včera (8. júna).

Chlapci, ktorí stoja najbližšie pred políciou a hádžu späť plynové bomby (ktoré policajti mieria najprv priamo do ľudí) tu nie sú považovaní za chuligánov. Tí istí chlapci nosia z okolia tehly, kamene, stavebný materiál, dokonca odpadky a rôzne obrovské predmety (napríklad novinový stánok), a potom z nich stavajú barikády. Tie obmedzia rýchly postup policajtov a  demoštranti si o nich  rovnako nemyslia nič zlé.

Park teda k večeru prebrala do rúk opäť polícia. Znovu bol otvorený krátko pred polnocou. Keďže sa dnes začal mesiac ramadán a celodenný pôst, večer zvyknú mestá v Turecku organizovať večere na verejných priestranstvách. Večera je pristupná zdarma a pre všetkých. Jedným z takýchto miest má byť tento rok aj námestie Taksim. Po západe slnka preto pravdepodobne policajti v okolí nebudú zasahovať.

Ako dlho bude hra mačky a myši pokračovať sa vôbec nedá predpokladať. Nič nenasvedčuje tomu, že prevažne mladí Turci zvažujú s protestami prestať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?