Park v centre Istanbulu a tisíce demonštrantov vs. vládny zámer II.

Autor: Lucia Mrázová | 11.6.2013 o 23:05 | (upravené 20.6.2013 o 9:42) Karma článku: 13,04 | Prečítané:  7059x

To, čo sa pred dvoma týždňami začalo ako protest proti výrubu parku v centre Istanbulu, zahltilo protestami celú krajinu. Svoj pohľad na udalosti priamo z demonštrácií a ich blízkosti som sledovala od začiatku. Aktualizovať informácie o situácií v Turecku, ktorá sa od dnešného rána v meste po tichom týždni znovu vyhrocuje, je stále dôležité, o čom ma presvedčili mnohé spätné reakcie. Názory a pohľady, ktoré prinášam na blogu, sú mojou vlastnou skúsenosťou alebo vznikajú pozorovaním okolia, z rozhovorov s Turkami a mapovaním sociálnych sietí a miestnych médií.

Celý pôvodný text je dostupný tu.

Aktualizácia 18. júna, 13:00 (CET +1)

Včera sa v meste diali dve zaujimavé akcie. Na jednej strane pokračovali „protesty postojačky". Nápad, s ktorým prišiel Erdem Gunduz - umelec a ľavičiar-Kemalista, sa uchytil nielen v Istanbule a inách mestách v Turecku, ale aj v ďalších svetových metropolách. Po tom, ako niekoľko hodín bez pohnutia stál na námestí Taksim a pridalo sa k nemu niekoľko sto ľudí, polícia bola zmätená. Stojaceho človeka predsa nemohli zadržať. Po celom meste aj na okrajových uliciach stáli na protest väčšinou v malých skupinkách mladí ľudia.

standingman.jpg

Druhou zaujímavou skúsenosťou boli fóra, ktoré sa začali včera organizovať v Istanbule. Asi desať takýchto stretnutí sa uskutočnilo prevažne v parkoch a na malých amfiteátroch. Ja som si bola obzrieť Abbasağa Parkı v Beşiktaşi. V centre parku sa tam stretlo asi tisíc mladých ľudí. Celý večer sa na fóre striedali rečníci. Vytvorili si vlastný jazyk na komunikáciu - keďže bolo bez zvukovej techniky ťažké počuť, čo kto hovorí, svoju spokojnosť (rukami nad hlavou), nesúhlas (prekríženými rukami) a požiadavku na skrátenie príhovoru (krúžením oboch predlaktí okolo seba) vyjadrovali len gestami. Padol aj návrh vytvorenia platformy, ktorá by v každom meste fungovala najmä medzi mladými a zastupovala by ich presvedčenia o otvorenej demokracii, pod názvom „Odpor a sloboda". Hovorilo sa o zásahoch, o cieľoch a požiadavkach, o možných akciách. V podobných fórach chcú mladí Turci pokračovať ďalej. Názory na to, ako celú situáciu premietnuť do reálnych zmien v krajine, by si mali podobným spôsobom vymienať aktivisti odteraz každý večer.

Fórum v Abbasağa Parkı v Beşiktaşi, 18. júna

Protesty ale silno otriasajú vzťahmi Ankary a Bruselu. Je dôležité povedať, že názory Európskej komisie či Parlamentu nemajú v Turecku veľkú váhu. Podpora tureckého vstupu do EÚ dosahuje posledné obdobie v krajine rekordné minimá. Predvčerom minister pre európske záležitosti Egemen Bağış vydal vyhlásenie, v ktorom okrem iného píše: „Turecko nie je banánová republika. (...) Turecko má najreformnejšiu a najsilnejšiu vládu v Európe a najcharizmatickejšieho a najsilnejšieho lídra na svete. Ak s tým má niekto problém, tak mi je to skutočne ľúto. Iba pre tých, ktorí sa cítia byť ohromení silou vedenia predsedu vlády Erdoğana, je to problém."

Podľa Reuters nemecká CDU, strana kancelárky Merkelovej, včera do svojho predvolebného programu pred septembrovými federálnymi voľbami zahrnula aj časť o tom, že strana nebude podporovať členstvo Turecka v EÚ. Z Bruselu do Turecka tiež denne prichádzajú správy o výrokoch európskych predstaviteľov, znepokejených nad situáciou v tejto kandidátskej krajine.

CriticalThinkingCanadian.jpg

Zaujímavá je aj paralela medzi protestami v Turecku a Brazílii, ktorí sa v posledných dňoch začali navzájom podporovať. Viac o protestoch v Brazílii napríklad aj tu.

Aktualizácia 17. júna, 11:00 (CET +1)

„Zdá sa, že je koniec," povedalo mi včera niekoľko protestujúcich. Večer som absolvovala viacero podobných rozhovorov. Hoci boli v okolí centra a na tradičných miestach stretnutí stovky policajtov, pripravených zasiahnuť, večer a noc v Istanbule bola nečakane pokojná. Unavení sú policajti, frustrovaní demonštranti a fakt, že nikto nedokáže ani len vysloviť, ako sa bude odteraz situácia vyvíjať, deprimuje Turkov azda ešte viac.

Jeden z mojich najbližších priateľov pricestoval pred niekoľkými dňami z Izmiru do Istanbulu. Hovoril mi o tom, že v Izmire sa mu zdala situácia omnoho brutálnejšia, pretože „armáda" mladých podporovateľov AKP tam zasahovala spoločne s políciou: „Chlapci AKP nemali príkazy zhora a ľudí naháňali s palicami. Stačilo ich len oddeliť od polície a boli bezradní." Ilker sa hneď po svojom príchode vybral do ulíc a spolu s ostatnými postupoval dopredu. Nie je to ani terorista, ani provokatér. Pred policajtami čakali a vykrikovali protivládne heslá. „Bolo ťažké hýbať celým davom, stále nám chýbajú lídri. Čakali sme, že prídu Çarşı, ale sklamali nás," hovorí. Beşiktaş Çarşı Grubu, známi ako Çarşı, sú fanúšikovia futbalového klubu Beşiktaş. Vo svojich bieločiernych dresoch podporovali protesty od ich začiatkov. Keďže ide prevažne o mladých a dobre organizovaných chlapcov, počas stretov s policajtami hrali dôležitú úlohu najmä v prvých radoch pred tvárami policajtov. Vedeli organizovať množstvo ľudí a bez strachu postupovať ulicami. Od predvčera sú v pasívnom štrajku, keďže polícia zadržala niekoľkých členov.

Beşiktaş Çarşı Grubu a ich sekcia v „stanovom mestečku" Gezi Park z 8. júna

Ilker si bol včera s ďalšími priateľmi obzrieť okolie. Ulice boli podľa neho plné policajtov, protestujúcich bola len hŕstka. Dostal sa aj na námestie Taksim, ktoré strážili vyčerpaní policajti. S niekoľkými sa pustil do reči. „Prečo ste tu?" pýtal sa ich. „Je to naša práca. Možno prvé dni tu boli civilisti, ale poslednú dobu sú tu samí provokatéri a teroristi." Kamarát sa im snažil vysvetliť, že v uliciach sú stále tí istí ľudia. Policajti reagovali s tým, že všetky strany, ktoré sa demonštrácií zúčastnili, sú spriatelené s PKK (Kurdská strana pracujúcich, ktorá od 1984 viedla v Turecku mnoho útokov za vlastnú nezávislosť a občianske práva a tento rok sa po rokovaniach s tureckou vládou najmä v posledných týždňoch z krajiny sťahuje). Polícia má k PKK - podľa OSN aj EÚ zaradenej na zoznamoch teroristických organizácií - veľmi nevraživý postoj.

„Veď mier s PKK dohodol Erdoğan," hovoril im Ilker.
„Toto sú politické veci, s tým my nič nemáme," odpovedali policajti. „Sme tu, pretože máme rozkazy."
„A keby vám prikázali použiť ostré náboje?" pokračoval Ilker.
„Odhodil by som zbraň a šiel domov," rázne mu odvetil vyčerpaný mladý policajt.

Empati.jpg

Policajti na námestí Taksim 17. júna večer

Je pravdou, že som sa po celý čas protestov pohybovala v okruhu ľudí, ktorí ich podporovali. Aj presvedčení moslimovia v mojom okolí ale boli proti brutalite policajných zásahov a svoje rozhodnutie opäť stáť za aktivitami vládnej AKP zvažovali. Bola som v kruhu právnikov, ktorí strávili noci v nemocniciach alebo na policajných staniciach a sedeli vedľa zadržaných, ktorých v prítomnosti advokátov aspoň policajti nezastrašovali. Bola som aj v kruhu silných ateistov, ktorí brutalitu pripisovali zvláštnym nepochopiteľným presvedčeniam. Nestretla som ale (možno bohužiaľ) nikoho, kto by mi vedel vysvetliť, prečo stále podporuje zásahy a vládne rozhodnutia posledných troch týždňov.

Frustrácia bolo včera najviac rezonujúce slovo. Zdalo sa, že bez lídrov a konkrétneho cieľa, ktorý by bol jednak reálny, ale upokojil by aj hlad protestujúcich, to nepôjde. V rôznych miestach Istanbulu to však vzalo do rúk zopár jednotlivcov. Celé hodiny stáli bez pohnutia pred dôležitými budovami alebo sochami v meste. A postupne sa k nim začali pridávať aj ďalší, dokonca sa objavili fotografie z miest mimo krajiny.

OccupyGezi.jpg

DenizGemis.jpg

Tento mladý muž stál pred Ataturkovým kultúrnym centrom na námestí Taksim celé hodiny. Neskoro v noci sa k nemu pridali stovky ďalších. Ranné správy ale informovali, že polícia dav okolo druhej nadránom rozohnala. Tí, ktorí ostali stáť, boli vzaní do väzby.

Aktualizácia 17. júna, 14:00 (CET +1)

Ranná cesta do práce bola ako po nepríjemnej búrke. Do rána stihli čistiace čaty pozbierať aspoň odpad. Ostali ale dlažobné kocky, povytrhávané dopravné značenie, rozbité chodníky a po nočnom daždi aj krásny slnečný deň. Okrem napätej atmosféry a neporiadku v Istanbule všetci smerovali do práce ako cez bežné dni. Doprava funguje s minimálnymi obmedzeniami.

Celodenný štrajk vyhlásilo päť odborárskych konfederácií: Progresívna obchodná únia, Obchodná únia verejného sektora, Únia tureckých lekárov, Únia komôr tureckých inžinierov a architektov a Únia tureckých zubných lekárov. Minister vnútra sa nechal počuť, že tí, ktorí sa do „ilegálnych štrajkov zapoja, budú musieť čeliť aj následkom." Podpredseda vlády takisto pridal svoju trošku do ohňa a vyhlásil, že ak polícia nebude vedieť situáciu zvládať, zapojí sa armáda: „Čaká sa od nás, že tieto protiprávne protesty ukončíme."

Obed som strávila na Taksime. Život aj tu pokračuje ako počas obyčajných dní, dnes je tam však omnoho menej turistov a oveľa viac policajtov. Unavené policajné skupiny tentokrát len v uniformách boli v celom okolí. Odpočívali v tieni pod slnečníkmi alebo stromami.

Novinár zo štátnej televízie TRT mal dnes pri reportáži čo robiť, aby nahral krátky vstup. Okoloidúci neprestali reportéra častovať posmeškami a nadávkami.

Aktualizácia 16. júna, 20:30 (CET + 1)

V týchto chvíľach dohovoril premiér. Po včerajšom príhovore v Ankare, kedy odštartoval predvolebnú kampaň pred regionálnymi voľbami, naplánovanými na marec 2014, pokračoval dnes v Istanbule. Obrovskému davu podporovateľov sa v časti Zeytinburnu - vzdialenej od Taksimu asi 13 kilometrov - prihováral vyše dvoch hodín. Niekoľkokrát sa venoval téme medzinárodných médií, ktoré podľa neho tiež stoja za konšpiráciou proti jeho vláde. „Gezi park je teraz čistý a bol daný k dispozícii všetkým ľuďom. (...) A kto sú enviromentali teraz? Strana AKP!" povedal Erdoğan.

Po celý čas, už od rána, sa obyvatelia Istanbulu tlačia do ulíc. Nedokážem odhadnúť, koľko štvrtí Istanbulu je v protestnom stave. Objavujú sa fotografie a videá prevažne z centra, z Beşiktaşu, Şişli a niektorých ázijských častí. Moja ulica, vzdialená od centra asi tri kilometre, sa stala dnes prvýkrát miestom stretov s policajtami. Demonštranti sa už zopár hodín s políciou hrajú hru kto z koho. Polícia hodí zopár bômb, asi sto prevažne mladých ľudí zbehne dole ulicou. Policia sa posunie a demonštranti bežia ulicou hore. Celý deň sa ozývajú panvice a hrnce, piskot a potlesk povzbudzujúci protestujúcich a provokujúci políciu.

Aktualizácia 16. júna, 14:30 (CET + 1)

Strety s políciou pokračovali v Istanbule celú noc a pokračujú stále. Demonštranti boli vytlačení z hlavného ťahu na Taksim do okrajových ulíc.

4.jpg

Toto sú fotografie z okna môjho bytu asi o 13:00. Policajné zásahové vozidlo TOMA a zopár plynových bômb. Polícia len prechádzala.

Noc bola nesmierne rušná. Ľudia v okolí spali veľmi málo, policajti vôbec. Opäť sa objavovali správy, ktoré rezonovali medzi záplavou odkazov: polícia použila vodné delo proti protestantom v jednej z miestnych nemocníc, zatýkali mnoho lekárov. Hotel, ktorý bol večer centrom stretov aktivistov z Gezi parku a polície stále eviduje veľa detí bez doprovodu. Okrem hotela Divan bola situácia rušná aj v hoteli Hilton, kde polícajti vyzbierali protestujúcim masky a ochranné prípravky proti plynovým bombám.

Polícia opäť postupovala striktnejšie. Tentokrát do vodných diel priamo pridávali paprikový plyn (podarilo sa mi nájsť viac informácií o konkrétnom prostriedku). Mnoho ľudí malo po zásahu „vodou" mierne popálenú pokožku.

V okrajových častí začali označené obecné autobusy privážať ľudí do časti Zeytinburnu, kde o 17:30 vystúpi premiér Erdoğan. Začali sa používať aj obecné lode cez Bospor.

Ranná štátna tlač ironicky hlási: „Dobré ráno, Gezi. Polícia bezpečne a bez ohrozenia vyčistila park."

Aktualizácia 16. júna, 01:00 (CET + 1)

Demonštrácie sú dnes v noci v Istanbule znovu silné. Divan Hotel na kraji Gezi parku sa večer stal ošetrovňou. Pred paprikovým plynom sa tam ukryli stovky ľudí, no predovšetkým lekári a medici z parku a okolia. Polícia sa však nezastavila ani pre luxusným hotelom a plynové bomby hádzala priamo dovnútra. Následne zavalili sociálne siete obrázky zranených a vystrašených detí, ktoré sa v hoteli tiež ukrývali. Čím je polícia brutálnejšia, tým viac Turkov vychádza do ulíc. Okolo polnoci na tlačovej konferencii guvernér Istanbulu uviedol, že večerné zásahy polície sú náležité: „V parku ostali len marginálne skupiny."

My sme si pred odchodom z domu napísali na zápästia fixou krvnú skupinu, zabalili masku, okuliare, ochrannú helmu a pripravený Talcid - liek z lekárne, ktorý riedený vodou všetci používajú na čistenie očí, tváre a rúk od plynu. Nechystali sme sa ísť do centra. Chceli sme podporiť ľudí na ulici a vidieť, aká je situácia v okolí. Už po piatich minútach chôdze sme sa dostali do davu ľudí. V priebehu niekoľkých minút vystavali z dosiek a kameňov na viacerých miestach barikády.

Barikády demonštrujúcich asi 1 km od Taksimu v časti Osmanbey

Po vyše dvoch týžňoch protestov sú demonštranti omnoho lepšie vybavení, takmer každý má masku, okuliare a ochranu hlavy. A tiež vylepšili aj zásobu hesiel, ktoré každú chvíľu kričia. Na hlavnej ulici, ktorá vedie k Taksimu, boli tisícke ľudí, netrúfam si odhadnúť ich počet. Po stranách sa tiahli živé reťaze mladých, ktorí si podávali dosky a vpredu z nich stavali ďalšie barikády. Keď zredla skupina žien a starších ľudí, pokračovať som sa neodvážila. Vzduch bol plný plynu a z času na čas bolo počuť výstrel ďalšej bomby.

Muži a mladí chlapci, ktorí sa posúvajú v skupinkách dopredu k polícií, od okolostojacich zožnú vždy potlesk. V dave sa demonštranti snažia ukázať, že sa neboja. Mnohé pokriky potom naozaj provokujú políciu, ale Turkom sa dobre rýmujú. (Známy sa stal odkaz na plagáte pre políciu: „Plynovými bombami nevystrašíte národ, ktorý únik plynu doma kontroluje zapaľovačom.") Ľudia sú ale unavení a netušia, ako sa celá situácia môže vyvinúť.

Stáť blízko zvukov streľby z pušiek na plynové bomby je pocit ako na paintballovom ihrisku. Ak ste dostatočne ďaleko na jednej strane viete, že je malá pravdepodobnosť, že sa vám niečo stane. Na druhej strane dostať farebnú guličku do ochranného overalu nie je nič príjemné. Atmosféra sa rýchlo mení, občas sa dav zľakne a ľudia bežia zrazu späť. Yavaş yavaş, pomaly pomaly, kričia niektorí naokolo, snažiac sa zabrániť panike. V dave neviete, čo je niekoľko metrov vpredu a reakcie sú náhle.

harbiye.jpg

Dav protestujúcich asi 500 m od Taksimu krátko po polnoci

Po polnoci sa ľudia presúvajú smerom do centra z rôznych častí miest, mnohé cesty a hlavné ťahy blokujú protestujúci. Niektoré prechody, najmä z ázijskej časti Istanbulu na európsku, zas blokujú policajné vozy. Noc bude v Istanbule veľmi dlhá.

Aktualizácia 15. júna, 22:00 (CET + 1)

Po príhovore premiéra Erdoğana dnes v Ankare, kde dal opäť protestujúcim v Gezi parku 24 hodín na odchod, sa večer polícia opäť presunula na námestie Taksim. V týchto chvíľach demonštrantov polícia vytláča preč z celej oblasti. Gezi park je takmer prázdny a polícia opakovane demonštrujúcich upozorňuje, že je to „posledná výzva".

Polícia je dnes večer nesmierne brutálna. Objavilo sa niekoľko odkazov na to, že sa neštíti hádzať plynové bomby ani na zranených v provizórnych ošetrovniach neďaleko parku. Najluxusnejšie hotely v okolí otvorili pre protestujúcich svoje priestory. Polícia varuje aj novinárov, ktorí zvyčajne prinášajú z miest živé vstupy, aby oblasť opustili. Pracovníci obce spolu s obrnenými policajtami odnášajú z parku úplne všetko. Z domov sa už takmer hodinu neustále ozývajú zvuky hrncov, nahnevaní obyvatelia pískajú a trúbia. Tisíce ľudí sa presúva na neďalekú ulicu Istiklal. Situácia je veľmi napätá. Okolie musí byť plné slzotvorného plynu, pretože je ho cítiť dokonca v mojom byte, ktorý je od Taksimu vzdialený asi 3 km - 25 minút peši.

Zajtra prichádza Erdoğan do Istanbulu. Podobne, ako dnes v Ankare, o 17:30 vystúpi s prejavom. Nebude to však na námesti Taksim, ale v okrajovej konzervatívnej časti Kazlıçeşme, Zeytinburnu. Navyše zajtra sa v krajine uskotočnuje druhá časť celonárodných prijímacích skúšok na vysoké školy. Organizácie a aktivisti vyzývajú všetkých obyvateľov, aby sa stretli na námestí zajtra o štvrtej popoludní. Volajú po milónovej účasti.

@OccupyGezi

Aktualizácia 14. júna, 11:30 (CET + 1)

Istanbul pokojný, Izmir príjemný, Ankara stále s policajnými stretmi. Takáto bola situácia večer a v noci v troch najväčších tureckých mestách.

izmir.jpg

Izmir, 13. júna

Na neskorú nočnú hodinu včera pozval premiér Erdoğan predstaviteľov Taksim Solidarity Platform. Urobil tak po tom, ako sa deň predtým stretol s jedenástimi známymi umelcami a akademikmi. Niektoré z ich nepodarených vyhlásení sa stali hitom tureckých sociálnych sietí. V skutočnosti nemali mandát na reprezentovanie nikoho a po stretnutí už bolo jasné, že aj napriek tomu, že šlo prevažne o známe osobnosti, ich hlas v ušiach demonštrujúcich rezonoval skôr ako vtip.

Osem zástupcov Taksim Solidarity Platform a osem umelcov (podľa Anatolian Agency, len dvaja zástupcovia Taksim Solidarity Platform a väčšina umelcov podľa Rauters), ktorí boli od začiatku protestov ich podporovateľmi sa v Ankare s premiérom stretli o jedenástej hodine večer. Hovorca vládnej AKP po skončení rokovania uviedol, že ak súd zamietne odvolanie, ktoré bolo podané proti rozhodnutiu z 31. mája  o pozastavení rekonštrukcie vojenských budov v Gezi parku, park na svojom mieste ostane. Erdoğan však dal svoje slovo, že sa do parku do rozhodnutia súdu nebude zasahovať. Predstavitelia protestujúcich uviedli, že to, či budú akcie ukončené, je na samotných demonštrantoch. Takisto pripomenuli, že možnosť referenda odmietajú z dôvodu prebiehajúceho súdneho procesu.

@Anatolian Agency

Predstavitelia Taksim Solidarity Platform a umelci na včerajšom stretnutí s premiérom. Medzi umelcami boli aj na Slovensku známi speváčka Sertab Erener a herec Halit Ergenç.

Prečo sa ale spočiatku spomínalo nákupné centrum? Nanovo postavené budovy vojenského delostrelectva, ktoré boli plánované v časti Taksim, mali byť využívané rôzne. Medzi inými účelmi bol aj návrh rezidencie a obchodnej zóny. Animáciu projektu nájdete tu. Výstavbu financuje turecký konglomerát Kalyon Group. Táto skupina bola jednou z piatich firiem, ktoré získali aj zákazku na stavbu 22 miliónového tretieho mosta cez Bospor. BBC skupinu označila za blízku vládnej AK Party.

Podobne v nočných hodinách prebiehalo stretnutie s guvernérom Istanbulu Hüseyinom Avnim Mutlum. Ten apeloval na všetkých demonštrantov, aby sa s ním prišli do kaviarne porozprávať. Neformálnosť s akou na svojom účte na twitteri pozvanie avizoval v zápätí na internete vyvolala vlnu odkazov a začalo kolovať aj guvernérovo súkromné telefónne číslo, ktoré sám zverejnil („A neváhajte mi brnknúť", napísal.). Schôdzka sa uskutočnila v kaviarni pri Dolmabahçe paláci na brehoch Bosporu. Demonštrujúci znovu vyjadrili svoje rozhorčenie nad policajnými zásahmi, ale aj nespokojnosť s tým, že ich vládni predstavitelia od začiatkov označovali za marginálnych.

Večer na Taksime sa znovu niesol za zvukov klavíra. Mladí klaviristi sa pri ňom striedali niekoľko hodín, keď hrala známejšia melódia, demonštranti spievali. Veľkej pozornosti sa dostalo reťazi, ktorú vytvorili protestujúce mamy. Premiér Recep Tayyip Erdoğan totiž včera počas dňa vyzval matky, aby svoje deti vzali konečne z parku domov. Naopak, stovky týchto mám tak prišlo do parku svoje deti podporiť.

@Anatolian Agency

Dnes ráno vydala Asociácia lekárov v Turecku nové čísla v súvislosti s obeťami a zranenými počas protestov (k 12. júnu, 18:00):

  • 4 ľudia zahynuli
  • 7 478 zranených
  • 5 vážne zranených a v ohrození života
  • 55 vážne zranených
  • 91 poranení hlavy
  • 10 ľudí prišlo o zrak.

Aktualizácia 13. júna, 14:00 (CET +1)

„Neuznávam rozhodnutie Europského parlamentu," vyhlásil dnes pre média premiér Tayyip Erdoğan. Reagoval tak na včerajšiu rozpravu a kritiku, ktorá rezonovala priamo z európskych štruktúr. Turecko ako nečlenský štát Únie nie je podľa neho viazané na takéto vyhlásenia. Premiér kritizoval aj komisára pre rozširovanie Štefana Füleho. Uviedol, že keď sa v piatok stretli na konferencii EÚ a Turecka v Istanbule, Füle mu neponúkol jediný protiargument, týkajúci sa zásahov polície: „Keď z Istanbulu odišiel, začal twittovať," dodal Erdoğan.

V súvislosti s návrhom referenda o Gezi parku, ktoré včera predstavili zástupcovia vlády ako možné riešenie súčasnej situácie v parku, začína byť jasné, že podobný scenár sa neodohrá jednoducho. Predseda Štátnej rady, najvyššieho správneho súdu v krajine uviedol, že referendum nemôže ísť proti rozhodnutiu súdu. Ten totiž ešte 31. mája v tieni protestov rozhodol, že projekt rekonštrukcie budov historickej vojenskej artilérie Topçu Kışlası bude pozastavený. Referendum o tom, či v prestavbe pokračovať alebo nie, by nemohlo spochybniť právoplatné rozhodnutie súdu. Podrobnejší projekt prestavby námestia nájdete tu.

Minister vnútra Muammer Güler dnes opäť apeloval na protestujúcich, aby našli spôsob, ako sa odlíšiť od provokatérov. V súčasnom stave, kedy sa v okolí parku a námestia pohybujú denne tisíce rôznych demonštrantov a aktivistov ale bude veľmi ťažké prísť s nápadom na to, ako čosi podobné realizovať. Na druhej strane je faktom, že život na Taksime nemôže takto pokračovať dlho. Turistická sezóna v Istanbule je v plnom prúde a len v okolí Taksimu je hotelová kapacita asi 30 000 izieb. Udalosti ovplyvňujú sčasti aj kultúrny život mesta. Mnohé letné festivaly a koncerty, ktoré sa v týchto a najbližších dňoch plánovali, boli zrušené alebo odložené. Medzi inými koncerty speváčky Zaz, The Prodigy, Sigur Ros, Blur, The National, Bloc Party alebo Thirty Seconds to Mars. Oľúbený festival Efes Pilsen One Love Festival musel byť zrušený z iného dôvodu. Známy zákon o alkohole, ktorý prešiel parlamentom a prezident ho stihol minulý týždeň aj podpísať, zakazuje okrem iného aj reklamu na alkohol.

A aby toho z dnešných vyhlásení predstaviteľov vlády nebolo málo, minister zdravotníctva Mehmet Muezzinoğlu pridal odkaz ošetrovniam, ktoré v okolí námestia aj parku vytvorili protestujúci: „Ošetrovne sú ilegálne, ich prevádzkovanie narúša právne normy a proti týmto lekárskym aktivitám preto vyvinieme potrebné právne kroky." Dobrovoľníci, ošetrovatelia, lekári aj študenti medicíny zabezpečili niekoľko prístreškov a zón v oblasti protestov, kde poskytujú prvú pomoc zraneným demonštrantom, a to takmer od začiatku protestov.

bloomberg.com

Včera večer na námestie Taksim aktivisti priviezli klavír. Večer sa niesol v znamení hudby.

Aktualizácia 12. júna, 22:00 (CET +1)

Po stretnutí premiéra so zástupcami protestujúcich, ktorí boli oslovení priamo ministerským predsedom, Erdoğan povedal: Dal som ministrovi vnútra jasné inštrukcie. Toto musí do 24 hodín skončiť."

Stretnutie trvalo vyše štyroch hodín a podľa médií sa ho zúčastnila aj Erdoğanova dcéra Sumeyye. Najhorúcejšie  informácie tiež hovoria o tom, že o osude Gezi parku sa môže rozhodnúť aj v istom druhu referenda. Filmár Kutlug Ataman, ktorý sa rovnako stretnutia zúčastnil pre CNN povedal, že zúčastnení neboli reprezentantami demonštrantov, ale individuálnymi osobami, ktorých zaujima osud parku. Premiérovo správanie počas popoludnia označil za veľmi pozitívne, Erdoğan podľa neho pozorne počúval a snažil sa situácii porozumieť a nájsť vhodné riešenie.

Momentálne sú v parku aj na námestí opäť tisíce demonštrantov.

Aktualizácia 12. júna, 18:00 (CET +1)

Za desaťročia najväčší protivládny protest, ktorý sa v týchto dňoch odohráva v Turecku, pokračuje už šesnásty deň. Anatólska tlačová agentúra informovala, že ráno hrali policajti na námestí futbal, zatiaľ čo pretestujúci boli zaneprázdení stavaním nových barikád.

Okolo obeda som telefonovala s kamarátom, ktorý v Gezi parku stanoval už desať dní. Asi o tretej v noci bola polícia opäť v parku. Nepočuli hlasy ani krik, a keď im začal horieť stan a veci, ostali prekvapení. Vybehli zo stanu a videli, že policajti postupne ničia stany naokolo. Podľa jeho slov zničili asi tretinu stanov. Kamarát skončil v nemocnici, pretože mu oheň popálil chrbát.

Rovnako dnes v Ankare protestovalo asi 2 000 právnikov a advokátov. Reagovali tak na včerajšie zatknutie svojich asi päťdesiatich (niektoré zdroje uvádzajú až sedemdesiat) kolegov v Istanbule.

@DirenGeziParki

Zaujimavá informácia v súvislosti s médiami rezonovala aj dnešnými odkazmi na sociálnych sieťach. Štátny poskytovateľ satelitného vysielania DigiTurk nahradil dnes vysielanie CNN International, ktoré napríklad včera niekoľko hodín vysielalo z námestia Taksim svoje priame prenosy. Na frekvencii sa od rána strieda niekoľko mutácii CNN, napríklad CNN  Asia a CNN Europe.

Počas dňa prichádzali odkazy od lídrov z rôznych kútov sveta. Vyzývali v nich k diskusii a k zastaveniu násilných postupov polície. Medzi inými vydal vyhlásenie Biely dom, hlava OSN Ban Ki-moon, vedúca európskej diplomacie Catherine Ashton, Európsky parlament alebo minister zahraničných vecí Nemecka. Erdoğanove ďalšie kroky sú, ako sa zdá, dnes už pod drobnohľadom.

O štvrtej popoludní sa premiér Erdoğan spolu s predstaviteľmi svojej vlády, ministrom vnútra, ministrom kultúry a turizmu, ministrom životného prostredia a územného plánovania a podpredsedom vládnej AKP stretli s jedenástimi predstaviteľmi demonštrantov z Gezi parku. Taksim Solidarity Platform, ktorá zastupovala demonštrantov na rokovaniach minulý týždeň, podľa vlastných slov nebola o stretnutí informovaná. Rovnako vyhlásili, že skupina jedenástich predstaviteľov nereprezentuje protestujúcich po celej krajine". Na dnešné stretnutie prišli umelci, akademici, študentka, mediálny expert, novinár, dokonca zástupkyňa strany AKP. Na výsledok rokovania stále čakáme.

Aktualizácia 12. júna, 10:00 (CET +1)

Počas včerajšieho večera sa toho v Istanbule odohralo mnoho a informácie stále prichádzajú.

Večer boli prepustení právnici a advokáti, ktorých počas dňa s veľkým hrmotom odviedla obrnená polícia priamo z budovy súdu v Istanbule. Asi 50 advokátov obhajovalo zadržaných aktivistov prevažne z Gezi parku.

Americká CNN vysielala večer živé prenosy z námestia Taksim niekoľko hodín. Po tom, ako polícia napadla aj ich vlastného kameramana, situácia bola ešte viac napätá.

Dnes prišla do médií aj správa o tom, že televíziám, ktoré vysielali živé prenosy z demonštrácií od ich počiatkov, bola udelená finančná pokuta. Tieto televízie (Ulusal TV, Halk TV, Cem TV a EM TV) ako jediné prinášali obrázky z protestov dávno pred inými štátnymi televíziami a boli vtedy jediným zdrojom priamych informácií z námestia. Štyria prevádzkovatelia boli Najvyššou radou pre rozhlasové a televízne vysielanie obvinení z toho, že provokovali masy a ovplyvňovali mladých ľudí.

Dnes v Istanbule od skorého rána veľmi prší, čo opäť ovplyvní demonštrácie. Čaká sa na stretnutie predstaviteľov aktivistov z Gezi parku a zástupcu vlády, ktorým by mohol byť podľa niektorých zdrojov samotný premier. Turci tomu ale sami neveria.

@DirenGeziParki

Takto vyzerala knižnica, ktorú protestujúci v Gezi parku vybudovali za niekoľko dní z darov, keď sa po parku včera prešla" polícia.

Aktualizácia 11. júna, 23:00 (CET +1)

Momentálne sledujem situáciu na námestí Taksim a v parku Gezi len cez online vysielanie na internete z rôznych zdrojov. Do parku sa v tejto chvíli nedá vstúpiť. Aj napriek tomu, že polícia ráno prišla na námestie Taksim pod zámienkou upratania transparentov, momentálne má pod kontrolou celé námestie a vstup do parku. Okolie je zahalené plynovým dymom. Výstrely plynových bômb je počuť každú sekundu. Tí, ktorí na námestí a v jeho okolí ostali aj napriek zásahom, vykrikujú tradičné protivládne heslá. V palebnej línii som ešte nebola, takže zvuky, čo počujem, viem prirovnať len k amatérskemu paintballovému stretnutiu. Pri silnejších a častejších výstreloch ľudia naokolo pískajú a posmešne tlieskajú nezmyselnej streľbe. Turci sa preto dnes opäť mobilizovali omnoho viac ako to bolo v ostatné dni. Po celej krajine sa stretali na námestiach tisíce ľudí.

V priebehu dňa aj napriek sľubom guvernéra Istanbulu polícia vstúpila do Gezi parku. Po mojich skúsenostiach z parku v posledných dňoch, kedy sa v ňom sústredili predstavitelia mnohých názorov, umení, presvedčení a tí, ktorí demonštrantom poskytovali pomoc a podporu, bolo pre mňa veľmi zarmucujúce sledovať, ako polícia rúca stany, prístrešky, trhá kresby a vlastne iba prechádza parkom. Veľa demonštrantov je však v parku stále. V centre Istanbulu sa očakáva rušná noc.

2.png

Aktualizácia 11. júna, 13:30 (CET +1)

Polícia stále neopustila námestie a bomby slzného plynu ešte aj teraz plnia okolie. Moja kancelária je vzdialená od námestia dve zastávky metra, no plyn sme okolo desiatej vo vzduchu cítili aj tu - pravdepodobne to ale bude spôsobené prúdením vzduchu. Polícia je teraz na celom námestí Taksim, ostalo tam len zopár jednotlivcov. Do parku ale stále nevošli, hoci sa tam skupiny policajtov postupne presúvajú a tlačia sa dnu. Guvernér Istanbulu doobeda vyhlásil, že polícia do parku nepôjde.

Od obeda sa po sociálnych sieťach znovu začali šíriť obrázky z ranných stretov. Protestujúci uverejňujú mnohé fotografie, na ktorých majú muži, ktorí ráno na políciu mierili molotovove kokteily, jednak výborné - pre protestujúcich nie bežné - plynové masky. Na druhej strane mnohé fotoaparáty zachytili týchto odporcov aj s dorozumievacími zariadeniami a civilnou zbraňou. Objavili sa aj videá, na ktorých policajné auto s vodným delom mieri nie priamo na týchto jednotlivcov, ako to bolo na začiatku protestov, ale okolo nich a priamo ich nezasiahlo. Protestujúci" potom prešli aj za barikády k polícii.

Po vyše hodinovom príhovore na straníckom stretnutí AKP dohovoril v týchto chvíľach aj premiér Erdoğan. Pokračuje v označovaní demonštrujúcich za marginálne skupiny. Mladých protestujúcich vyzval, aby neverili manipulácii, ktorú v Gezi parku podľa neho podporuje opozícia. Prihováral sa najmä mladým a upozorňoval na zmeny, ktoré jeho vláda pre nich urobila. Medzi inými zníženie veku, kedy v krajine môže byť jednotlivec volený do parlamentu. Spomenul, že vek môžu v budúcnosti ešte viac znížiť, a to až na 18 rokov. Postupujem a hovorím drsne, neoblomne. Ale volám sa Tayyip Erdoğan a som neoblomný," svoje presvedčenie o neustúpení požiadavkam protestujúcich potvrdil ministerský predseda aj teraz.

Aktualizácia 11. júna, 9:30 (CET +1)

Dnes o 7:30 vstúpili po vyše týždni na námestie Taksim opäť stovky obrnených policajtov. So zámerom odstrániť vlajky a transparenty najmä z Ataturkovho kultúrneho centra a sochy prišla polícia v sprievode médií. Tie naživo operáciu vysvetľovali. Napriek tomu, že nik tento postup nečakal, na námestí vraj už boli pripravení mladí muži a do polície začali hádzať molotovove kokteily. Hoci sa v oblasti podobní jedinci v týchto dňoch vôbec nepohybovali, dnes čakali pripravení s jednotnými pokrievkami hlavy a rúškami na tvári. Polícia odpovedala slzotvorným plynom a vodnými delami, no neposúvala sa smerom k parku. V tomto čase sa polícia sťahuje, námestie ostalo dotknuté len plynom, ktorý sa nesie nad oblasťou. Polícia neodstránila iba štátne vlajky a portréty Ataturka. Ostali dvaja zranení.

V Ankare, na rozdiel od Istanbulu, strety s políciou pokračovali cez víkend aj včera.

HurriyetDaily.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Plagiátor sa spoliehal na mlčanie univerzít. Tie prehovorili

Dankovo plagiátorstvo narazilo na hranice časti akadémie.

Prečo je dôležitý Ústavný súd

Ústavný súd: Uznávanému právnikovi Procházkovi to v politike nevyšlo

V Luxemburgu ho odmietli pre obavy o jeho integritu.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Bugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.


Už ste čítali?