Na Slovensko príde najdôležitejší Turek

Autor: Lucia Mrázová | 4.2.2013 o 17:17 | (upravené 5.2.2013 o 18:11) Karma článku: 7,35 | Prečítané:  943x

Slovensko 5. a 6. februára navštívi turecký premier Recep Tayyip Erdoğan. A hoci ho anglický The Economist v septembri minulého roka nazval najimpresívnejším tureckým lídrom od čias veľkého otca krajiny Ataturka, jeho oponenti sa už vyše desať rokov neprestávajú chytať za hlavu. Ktože nás to teda príde pozrieť?

 The Guardian

 

O Erdoğanovi sa na západe hovorí, že si prežil svoj „americký sen“. Narodil sa v roku 1954 v čiernomorskom meste Rize – v najznámejšej čajovníkovej oblasti Turecka. Keď mal trinásť, jeho rodina sa tak, ako mnoho ďalších, rozhodla usadiť v rozkvitajúcom Istanbule. Často zahraničným novinárom pripomína, ako v tom čase chodieval po uliciach a predával limonádu a simit – tradičné turecké sezamové pečivo. A keď sa mu nepodarilo presadiť sa ako profesionálnemu hráčovi futbalu, v Istanbule vyštudoval ekonomiku. Rebelstvo v ňom rástlo už odmlada. Keď mal 26 rokov, prepustili ho z dopravného podniku, kde pracoval, pretože si odmietol oholiť fúzy.

Do politiky vstúpil cez islámsku Stranu blahobytu, ktorú neskôr v roku 1998 zakázali. Kariérne postupoval pomerne rýchlo a ako štyridsaťročný sa stal starostom Istanbulu. Svoj image si v meste budoval cez jeho skrášľovanie a vraj aj „farbenie do zelena“- na jednej strane vysádzaním stromčekov (ktoré dnes akosi nie je vidieť a rozmýšlam, kde sa z Istanbulu vytratili), ako aj  nábožensky. Medzi známymi novinkami, ktoré presadil, bol vtedy aj zákaz konzumácie alkoholu v meste. Na rozdiel od svojich spolu-politikov ho ako jedného z mála nikdy nespájali s korupciou a inými formami zapredávania sa, čim si budoval u voličov dôveru. Podobne stabilné boli aj jeho politické a sociálne názory.

V roku 1997 bol ale odsúdený na desať mesiacov väzenia za verejný prednes poézie, ktorá bola v tom čase vnímaná ako nanajvyš militanto-islamsky orientovaná, a teda aj zakázaná. Bol zbavený politických funkcií a dostal aj zákaz zastávať ich v budúcnosti . Za mrežami sedel len čosi viac ako tri mesiace.

V roku 2001 založil stranu AKP (Spravodlivosť a rozvoj) a už o rok neskôr s ňou vyhral voľby. Po zákaze zastávania funkcií sa vtedy premiérom nestal Erdoğa, ale jeho priateľ a dnešný prezident Abdullah Gül. Už o rok neskôr Najvyššia volebná komisia pre nezrovnalosti v meste Siiri - v rovnakom meste, kde sa pred časom Erdoğan „recitačne angažoval“ - zrušila výsledky volieb a volilo sa opäť. V tom čase sa už mohol Erdoğan do volieb plne zapojiť, a keď AKP opäť vyhrala, Gül prenechal kreslo predsedu vlády Erdoğanovi.

Erdoğan sa stal 25-tým premiérom moderného Turecka. Nedajú sa mu uprieť mnohé reformy a na vlastné oči som sa mohla pri návštevách aj ja sama presvedčiť, že krajina a najmä jej metropoly sa za ostatné desaťročie menia z roka na rok. Dnes má turecká ekonomika deficit HDP menší ako 23 krajín Európskej únie a nezamestnanosť v Turecku je najnižšia za posledných desať rokov. No podobne ako iní premiéri jeho doby, aj on je obviňovaný z populizmu. Navyše tiež z postupnej islamizácie a vyčíta sa mu aj ohromujúce ego. Z pamätných momentov jeho premiérskej kariéry spomeniem jeho vystúpenie na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v roku 2009, kedy nazval izraelského premiéra Shimona Peresa vrahom a nahnevane z diskusie odišiel. Pre opozične orientovaných Turkov je tiež neodpustiteľná epizóda (o ktorej som už písala), keď sa 18. decembra minulého roka premiér vybral s 2.500 policajtami, 105-mi strážnymi vozmi, 20-mi obrnenými transportérmi a jedným zásahovým tankom pozrieť si vypustenie tureckého satelitu na Univerzitu v Ankare. Pri protestoch proti nemu nastali nepríjemné strety policajtov a študentov, ktoré si vyžiadali mnohé zranenia a rozprúdili v krajine diskusiu.

V júni 2011 vyhrala jeho AKP opäť voľby a po tretí krát v rade sa stala jedinou vládnucou stranou. Erdoğan je dnes doma najviac sústredený na pomalú zmenu zákonov, sústreďovanie väčšej moci do rúk prezidenta – hovorí sa dokonca o americkej forme štátneho zriadenia – a je pripravený sa hneď potom stať novým Cumhurbaşkanı (prezidentom). Či bude Erdoğan na Slovensku radiť aj nášmu premiérovi, ako to takto ďaleko s vládou jednej strany dotiahnuť, teda uvidíme zajtra.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?