Gezi park už nič nechráni, súd povolil plánovanú prestavbu

Autor: Lucia Mrázová | 22.7.2013 o 14:25 | (upravené 23.7.2013 o 9:02) Karma článku: 10,20 | Prečítané:  2789x

Vyšší správny súd dnes (22. júla) jednohlasne zrušil rozhodnutie prvostupňového súdu, ktorý pred vyše mesiacom pozastavil plánovanú výstavbu v centre Istanbulu. Park, ktorý sa 27. mája stal poslednou kvapkou a rozbúril protivládne demonštrácie po celom Turecku, tak už nie je chránený a môže sa začať s jeho prestavbou či výrubom.

1. krajský súd v Istanbule ešte 6. júna rozhodol, že plánovaná výstavba na mieste, kde teraz stojí park - posledný zelený ostrovček v zabetónovanom novom centre prekrásneho Istanbulu - bude pozastavená. Ministerstvo turizmu a kultúry, ktoré stálo v súdnom procese proti asociácii zastupujúcej aktivistov z Gezi parku, sa proti rozhodnutiu odvolalo. A dnes to dotiahlo do pre nich zdarného konca. Vyšší, 6. správny súd v Istanbule rozhodnutie zrušil a dal tak zelenú budúcej výstavbe. Pôvodný projekt ale nasledovať nebude.

park.jpg projekt.jpg

Gezi park dnes a projekt jeho prestavby

To, že medzinárodné média sa téme tureckých protestov už nevenujú, neznamená, že protesty skončili. Leto je v plnom prúde a destinácie v Turecku sú naďalej pokojné. Ale Turci sú stále napätí. Demonštrácie pokračujú v menších rozmeroch a víkendy na ulici Istiklal stále nie sú to, čo bývali. Tak napríklad túto sobotu večer sme šli do centra na prechádzku a kokteil. Stovky policajtov po okolí nás už neprekvapia. Ale keď uprostred najväčšej nákupnej ulice zase raz stojí vodné delo, plne odetí policajti a do nosa zas a znovu udiera paprikový plyn, poviete si: už by hádam aj stačilo. Nestačilo, turecký odpor neskončil, nespí. Len sa trochu zvýšili letné teploty a oddychuje sa.

Či sa demonštrácie po dnešnom rozhodnutí znovu naštartujú do pôvodných rozmerov, nie je ľahké predpovedať. Súvisí to najmä s obdobím. V tomto čase ramadanu je Istanbul omnoho pokojnejší. Mnohí využívajú svojich štrnásť dní ročnej dovolenky v kombinácii s koncom pôstu, ktorý sa blíži. 8. augusta sa pôstny mesiac zavŕši a Turci majú v tých dňoch tzv. bayram a zopár dni celoštátneho voľna. Mesto je preto prázdnejšie ako v ktorékoľvek iné obdobie roka. Rovnako študenti sú na prázdninách zväčša doma, teda mimo Istanbulu. Tichý Istanbul ale môže dnešné rozhodnutie znova hlasno rozozvučať, a to najmä vtedy, keď bude nový projekt podobne kontroverzný ako ten pôvodný.

P.S. pre dovolenkárov: Tak ako vždy, pri protestoch v Turecku stále platí, že sa netreba obávať. Dovolenka v tejto krajine je fantastickým zážitkom a ak nestojíte v prvom rade pred policajnou barikádou, ktorú - verte mi - ľahko spoznáte, dovolenku môže ohroziť len úpal a priveľa jedla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Umenie alebo propaganda? Pozrite si diela, aké vznikali za slovenského štátu

Slovenská národná galéria sa pustila do náročného projektu.

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Putin prichádza navštíviť Merkelovú a baby Trump (karikatúry týždňa)

Výber SME z prác karikaturistov z celého sveta na tento týždeň.


Už ste čítali?