Istanbul, protesty a dezinformácie

Autor: Lucia Mrázová | 9.7.2013 o 19:05 | Karma článku: 8,12 | Prečítané:  646x

Dnes som sa v agentúrnom spravodajstve, ktoré denník SME prebral z TASR a DPA dočítala o tom, ako to včera prebiehalo pri znovuotvorení Gezi parku v Istanbule. Parku, ktorý je od mája najdôležitejším miestom tureckých protestov a rovnako dôvodom, ktorý mobilizoval obyvateľov po celej krajine k protivládnym demonštráciám. Článok, ktorý agentúry priniesli ale vyznel, akoby demonštranti park okupovali a obmedzovali život v Turecku.

Gezi park 8. júnaGezi park 8. júnaHurriyet Daily News

Agentúra DPA (a teda aj TASR a SME) uvádza: „Park oficiálne otvorili už v pondelok, ale po niekoľkých hodinách ho turecká polícia znovu uzavrela, aby zabránila demonštrantom dostať sa dovnútra." V tom istom čase som bola v práci, a potom som sa do parku chystala. Sociálne siete sa popoludní začali plniť odkazmi o tom, že polícia vstúpila do parku. Volala som hneď priateľom, ktorí tam boli od poludnia. Celý deň si užívali pokoj, tieň stromov počas horúčavy a pohodu parku, podobne, ako ďalšie skupinky „protestujúcich". Na moju otázku či v parku znovu zasahuje polícia kamarát odpovedal, že nič nevidí, že si len tak leží. O päť minút po telefonáte mi volal späť. Polícia ich z parku vyhnala. O hodinu nastúpili vodné delá a plyn. A aj keď sa tento scenár stal už akýmsi očakávaním, stále nás to v Istanbule rozhorčí.

Najvyšší súd zastavil projekt prestavby parku na megastavbu podľa historických barákov z osmanského obdobia (nákupné a kultúrne centrum) už pred zopár dňami. Gezi park bol dovtedy pre verejnosť niekoľko týždňov uzavretý. Jednak sa čakalo na rozhodnutie súdu, jednak mestská správa park po protestoch a zničení utopickej dedinky, ktorá v ňom vyrástla, upratovala. Súd rozhodol o jeho znovuotvorení, no dátum sa posúval. Prvýkrát sa čakalo na otvorenie už v sobotu (6. júna) večer. Samospráva si to ale v priebehu dňa rozmyslela, hlavne po tom, čo sa v okolí Taksimu opäť začali objavovať veľké skupiny demonštrantov. Nasledovali vodné delá, slzotvorný paprikový plyn a príjemný letný sobotný večer v centre. Čakalo sa aj v nedeľu, nakoniec sa rozhodli pre pondelok. Guvernér Istanbulu potom zvolal tlačovku a park oficiálne otvoril.

„Niekoľko demonštrantov postavilo barikády na nákupnej ulici Istiklal Caddesi, vedúcej na námestie Taksim. Na vodné delá hádzali kamene a fľaše," hovorí ďalej správa TASR. Poviem to takto: slovo protest alebo demonštrácia už vo svojom význame obsahujú negatívne konotácie. Na druhej strane na ne má každý slobodný občan (aj v Turecku) právo. Keď sa stretne tisíc ľudí - čo v multimiliónovom Istanbule nie je až taký problém - v týchto dňoch sa hneď objavia policajti a atmosféra je naraz oveľa dobrodružnejšia. Na rozdiel od neorganizovaného davu sa polícia pohybuje veľmi sofistikovane a v pribehu desiatich minút je schopná pokryť celú obrovskú ulicu Istiklal a „vyčistiť" Taksim. To sa stalo v sobotu, ale aj včera (8. júna).

Chlapci, ktorí stoja najbližšie pred políciou a hádžu späť plynové bomby (ktoré policajti mieria najprv priamo do ľudí) tu nie sú považovaní za chuligánov. Tí istí chlapci nosia z okolia tehly, kamene, stavebný materiál, dokonca odpadky a rôzne obrovské predmety (napríklad novinový stánok), a potom z nich stavajú barikády. Tie obmedzia rýchly postup policajtov a  demoštranti si o nich  rovnako nemyslia nič zlé.

Park teda k večeru prebrala do rúk opäť polícia. Znovu bol otvorený krátko pred polnocou. Keďže sa dnes začal mesiac ramadán a celodenný pôst, večer zvyknú mestá v Turecku organizovať večere na verejných priestranstvách. Večera je pristupná zdarma a pre všetkých. Jedným z takýchto miest má byť tento rok aj námestie Taksim. Po západe slnka preto pravdepodobne policajti v okolí nebudú zasahovať.

Ako dlho bude hra mačky a myši pokračovať sa vôbec nedá predpokladať. Nič nenasvedčuje tomu, že prevažne mladí Turci zvažujú s protestami prestať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?