Krátky príbeh o kurdskej otázke

Autor: Lucia Mrázová | 20.12.2012 o 17:03 | Karma článku: 8,17 | Prečítané:  745x

Štát roky odmieta uznať práva Kurdom. Rovnaké práva, stojace na tých zákonoch, ktoré sám vytvoril. Kurdi sa preto chcú za každú cenu pobiť.

Kurdské dievčatko a žena v meste Gaziantep na juhu TureckaKurdské dievčatko a žena v meste Gaziantep na juhu TureckaO. Nuryuksel, DeviantArt.com

 

Prednedávnom som natrafila na pekný príklad, ktorý ilustruje pozíciu zakázanej Kurdskej robotníckej strany (PKK) a kurdskej menšiny v Turecku, ako aj vzťah Turkov k tejto menšine. Merve Büşra Öytürk ho opísala v augustovom čísle denníka Today‘s Zaman (anglickej verzii tradične  „zeleného“ – čo v týchto končinách znamená moslimského – najčítanejšieho denníka v Turecku).

Kňaz z malej chudobnej dediny si v jeden horúci deň sadne pri ceste do vzdialenej obce na kraj cesty. V okolí nedovidieť na jediný strom či zdroj vody. Chvíľami pokračuje v ceste, až kým sa večer úplne nevyčerpá. Na jeho šťastie uvidí neďaleko malé zelené jazierko. Podíde k nemu a napije sa toľko, čo vládze. Umyje si ruky, nohy a ľahne si na okraj jazierka, aby si odpočinul.

Práve vtedy, keď sa mu konečne podarí zadriemať, zjaví sa šľachtic na koni a kričí: „Táto zem patrí môjmu kráľovi a mojej rodine. Žiaden cudzinec ju nesmie používať. Choď odtiaľ, a to hneď!”
Kňaz mu odpovedá: „Ty hovoríš, že tvoj kráľ a rodina vlastnia túto zem. Ako ju teda získali?”
Muž odpovedá: „Zdedili sme ju po našich predkoch.”
A ako ju nadobudli oni?”
Tiež ju zdedili,” odpovedá šlachtic. 
Keď sa kňaz opýta to isté ešte raz, muž stratí trpezlivosť a hovori: „Môj pra-pra-pra-prastarý otec jú získal v boji.”

Kňaz sa usmeje, postaví sa a začne si zobliekať šaty. „Tiež sa vyzleč, budeme bojovať,” hovorí.

Štát – v príbehu šlachtic – odmieta priznať Kurdom – v príbehu kňaz – už roky tie práva, ktoré podľa zákona sám definoval. Je nejaký rozdiel medzi potrebou kňaza napiť sa a kurdskými požiadavkami bez obáv hovoriť vlastným jazykom? A nepovedali si Kurdi vždy potom, ako štát odmietol ich novú požiadavku: „Tiež sa vyzleč, budeme bojovať”?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?